Menu

TERSANE

TERSANE

MED YILMAZ GEMİ SAN. A.Ş.

15,000 m2 alana kurulu tamamı beton zemin olmak üzere 2500 m2 kapalı saha ve 15,000 DWT 'a kadar gemi kurabilme kapasitesine sahip kızağı mevcuttur.

Tersanemiz bir çok projeyi inşa etmiş 8,000 DWT luk kimyasal 6,000 DWT luk konteyner 15 e aşkın BV kurallarına göre römorkör, yurt dışına yat yolcu ve balıkçı gemileri inşa etmiştir. Ayrıca şirketimiz her türlü bakım ve onarım işlerini sağla, deneyimli ve profesyonel kadrosu ile gerçekleştirmektedir .

Tersanemiz denizcilik sektöründe gelişen teknolojiyi yakında takip etmekte ve bu teknolojinin tersanelere sunduğu her türlü kolaylığı sahip edinmektedi.

 

MED YILMAZ SHIPPING JOINT STOCK COMPANY

Our Shipyard has 2500 m2 closed , concrete based  construction area, built on a total area of 15000 m2  , our shipyard also has slippery ways on which ships could be  constructed up to 15000 DWT.  

Our Shipyard had accomplished many projects up to now including 8000 DWT chemical tankers, 6000 DWT container ships, 15 tug boats in accordance with BV standards besides above, we also produced many  yatches, liner ships and fishing boats that sails both inland and abroad. Our company also realizes all kinds of maintenance and repairing works too.

Our Shipyard closely watches all the technological improvements in the sector and accomplishes necessary investments on them in order to serve in the best way in this sector.